خیابان دکتر شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، خیابان قبا، پلاک 33
021-2705

ازن

An item with the same key has already been added. Key: bold

ازن

این ماده، یکی از گران ترین مواد برای ضدعفونی استخرها است و با این که سمی تر از کلر است اما در صورت استفاده صحیح، عوارض بیولوژیکی آن (اشکالات تنفسی و سوزش چشم ها) کمتر از کلر می باشد.

ازن

معمولا کمتر از ازن به عنوان تنها ماده ضدعفونی کننده در استخرها استفاده می شود و به کار گیری روش تزریق ازن، تنها زمانی مورد تایید است که به عنوان یک ماده مکمل در سایر روش های ضدعفونی مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از ازن در کنار سایر مواد ضدعفونی کننده همچون کلر و برم، سبب ارتقا سطح کیفی آب، جلب نظر شناگران و افزایش سلامت بیولوژیکی آب خواهد شد.

در واقع در این نوع استخرها به کارگیری کلر، سبب ضدعفونی آب و استفاده از ازن سبب افزایش کیفیت آب، کاهش میزان کلرامین موجود در هوا و رسیدن به حالت مطلوب و ایده آل خواهد شد.

یکی از شرایط (مهمترین آنها) استفاده از ازن که باید مورد توجه قرار گیرد، محل نگهداری تجهیزات تزریق ازن می باشد. همانطورکه پیش از این مطرح شد، گاز ازن بسیار سمی است و مکانی که برای نگهداری تجهیزات آن در نظر گرفته می شود باید ایمن بوده و مجهز به سیستم تخلیه مکانیکی هوا باشد.

در نهایت، به کارگیری این روش مستلزم رعایت الزامات و قوانین خاصی است که برخی از آنها عبارتند از:

• میزان غلظت ازن در آب استخر نباید از0.12gm/l بیشتر شود. استفاده از این روش و تزریق ازن در آب نباید منجر به افزایش میزان گاز ازن در اتاق تجهیزات و محوطه استخر بیشتر از 0.1ppm گردد. در زمان نصب و راه اندازی دستگاه تزریق ازن و نیز به صورت روزانه باید هوای موجود در فاصله 15 سانتی متری از سطح آب استخر و نیز هوای موجود در اتاق عملیات تولید و تزریق ازن، نمونه برداری و آزمایش شود؛ تا از تطابق شرایط با الزامات مذکور اطمینان حاصل شود.

• در قسمت بالای منطقه تخلیه دستگاه ازن باید سیستم خلا قرار داده شود.

• برگشت آب به داخل دستگاه تولید ازن به هیچ وجه نباید اتفاق بیفتد؛ به همین منظور باید از تجهیزات لازم بهره گرفته شود. همچنین در محل تزریق گاز ازن باید یک سیستم هشدار دهنده وجود داشته باشد که در صورت نشت ازن، به صورت خودکار عمل نماید.

ساخت استخر

برومین

این ماده یکی دیگر از مواد و روش های ضدعفونی آب استخر است. زمانی که از برومین برای گندزدایی آب استخر استفاده می شود باید موارد زیر رعایت گردد:

• برومین باید به صورت مداوم به یک بستر تزریق گردد.

• PH آب استخر باید توسط کربنات کلسیم در محدوده 7.2-8 نگه داشته شود

• غلظت یون برومین باقی مانده در آب سراسر استخر باید 2-5 mg/lباشد

• در صورتی که در کنار استفاده از برومین از گاز ازن نیز برای گندزدایی استفاده شود میزان غلظت یون برومین باقی مانده درآب باید 15-20mg/l باشد.

• آماده سازی برم فوق العاده خطرناک است و تقریبا به تمامی سطوح صدمه میزند و به شدت پوست را می سوزاند. بنابراین برای بهره برداری از تجهیزات و مواد، ضمن رعایت کلیه نکات ایمنی باید از افراد متخصص استفاده شود.

لامپ:UV

استفاده از لامپ های تولید اشعه ماورای بنفش نیز یکی از روش های گندزدایی آب بشمار می رود. به این ترتیب که آب استخر با عبور از پمپ، فیلتر، گرم کن و سایر تجهیزات مرتبط با آن به یک محفظه وارد شده و در معرض امواج UV قرار می گیرد؛ به گونه ای که مستقیما حباب لامپ با آب در تماس بوده و آب در اثر تشعشع ماورای بنفش گندزدایی می شود.

بزرگترین عیب امواج فرابنفش برای ضدعفونی کردن آب، آن است که این امواج نقش واکنش پذیر دارند، نقش پیشگیرانه؛ و استفاده از این امواج تا زمانی که مشکل رخ نداده عملا بی فایده است. به عبارت دیگر ضدعفونی کردن آب با استفاده از امواج فرابنفش منوط به آن خواهد بود که آب آلوده یک بار در سیستم لوله کشی استخر به گردش درآید و با عبور از محفظه ذکر شده و تابش اشعه UV ضدعفونی شود. ضمن آن که با استفاده از این سیستم نمی توان به طور مستقیم از رشد جلبک ها در داخل کاسه استخر جلوگیری کرد.

بنابراین استفاده از امواج فرابنفش به تنهایی روش مناسبی برای ضدعفونی کننده دیگر مانند کلر استفاده کرد. البته استفاده از این لامپ ها سبب کاهش مقدار مواد شیمیایی مصرف خواهد شد؛ اما در هر صورت به کارگیری این روش به شرایط پروژه و نظر کارفرما بستگی خواهد داشت.

مواد و روش های دیگر

علاوه بر روش های فوق، امروزه از پرتو ماورای بنفش و همچنین یون نقره نیز جهت ضدعفونی کردن استخر آب استفاده می شود. همچنین روش جدیدتر، استفاده از صافی های نانومتری می باشد که مانع از عبور مولکول های آلی زیستی و دیگر مولکول های آلی زیستی و دیگر مولکول های آلی بزرگ می شود که اندازه آن ها بزرگ تر از نانومتر است.

محصولات مرتبط

الکتروپمپ تصفیه داب ایتالیا EUROSWIM

image

دستگاه تزریق ازن PROZONE

image

الکتروپمپ تصفیه داب ایتالیا EUROPRO

image

مقالات مرتبط

 رفع آلودگی آب استخرها

12نظر

رفع آلودگی آب استخرها

کلرزني كلرومشتقات آن بيشترين نقش را در گندزدايي استخرها بعهده دارد.

 استخر های شنا بر حسب شیوه تصفیه آب

12نظر

استخر های شنا بر حسب شیوه تصفیه آب

به منظور حفظ ایمنی و تامین سلامت شناگران، به کار گیری سیستم های گردش آب مناسب و کار آمد برای تمامی استخرها یک ضرورت به شمار می رود. به طور کلی، استخرها از نظر چگونگی تامین، تعویض و گردش آب در سه گروه زیر دسته بندی می شوند: 1-استخرهای راکد 2-استخرهای با جریان آب گذرا 3-استخرهای با سیستم گردش آب مدار بسته

 تصفیه آب

12نظر

تصفیه آب

متداول ذترین روش و مراحل تصفیه آب به شرح زیر است: 1. گرفتن مواد درشت به کمک آشغال گیرها 2. ته نشین کردن مواد خارجی معلق 3. تصفیه آب به کمک صافی ها 4. اکسید کردن مواد آلی به کمک هوادهی 5. گندزدایی آب به کمک مواد شیمیایی 6. گرفتن سختی آب در محل مصرف (مصارف صنعتی)

 ساخت استخر و روش های آزمایش نمونه آب استخر و جکوزی

12نظر

ساخت استخر و روش های آزمایش نمونه آب استخر و جکوزی

سه روش اصلی برای آزمایش نمونه آب وجود دارد: 1.استفاده از مواد شیمیایی و مشاهده تغییر رنگ ایجاد شده در آن ها: سنجش رنگ یا تیتراسیون از جله روش های آزمایش به شمار می روند به این منظور می توان از نوارهای آزمایش نیز استفاده کرد. 2.استفاده از تجهیزات الکترونیکی 3.مشاهده وضعیت ظاهری آب و میزان کدر بودن نمونه آب (آزمایش کدورت آب)