خیابان دکتر شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، خیابان قبا، پلاک 33
021-2705

گرمایش آب استخر با استفاده از گرمکن های پیش ساخته

An item with the same key has already been added. Key: bold

گرمایش آب استخر با استفاده از گرمکن های پیش ساخته

در یک تقسیم بندی کلی می توان گرمکن ها را به دو گروه گرمکن های معمولی و گرمکن های خورشیدی تقسیم بندی کرد. در ابتدا لازم است که به این نکته اشاره کنیم که ساختار کلی گرمکن استخرها با آبگرمکن های خانگی و دیگ های صنعتی متفاوت است.

برای تامین ظرفیت گرمایی مورد نیاز استخرها میتوان از انواع گرمکن ها استفاده کرد:

• گرمکن های گازسوز

• گرمکن های با سوخت مایع

• گرمکن های الکتریکی

• گرمکن های خورشیدی

از این میان، گرمکن های خورشیدی به دلیل زمان طولانی تر مورد نیاز برای گرم کردن آب استخر، معمولا در کاربردهای دایمی مناسب تر هستند. طراحی اکثر گرمکن های استخر به گونه ای است که دمای آب گرم خروجی از آن به اندازه(25-10درجه فارنهایت) 10-5درجه سانتیگراد بالاتر از دمای آب ورودی به آن خواهد بود. بنابراین در این گرمکن ها، کنترل دمای آب به جای تنظیم مستقیم دما بر مبنای تنظیم جریان صورت میگیرد. این چنین است که با ثابت نگه داشتن جریان آب ورودی به مبدل، دمای آب گرم خروجی از آن نیز ثابت باقی می ماند. در دماهای بیش از (115درجه فارنهایت)46درجه سانتیگراد، مواد معدنی و ذرات معلق موجود در آب بر جداره داخلی مبدل رسوب میکنند. ضمن آن که شدت جریان آب عبوری از این واحدها در لوله های (in.2/1 1) mm40 و (in.2) mm50 به ترتیب نباید از (gpm100) L/min378 و (gpm125) L/min473 بیشتر باشد. در جریان های بالاتر از محدوده یاد شده باید از یک مسیر کنار گذر استفاده شود.

ساخت استخر

گرمکن های گاز سوز

یکی از انواع گرمکن های مورد استفاده در استخرها، گرمکن های گازسوز هستند که در آن ها از گاز طبیعی یا پروپان به عنوان سوخت استفاده می شود.

گرمکن های گازسوز در مقایسه با گرمکن های با سوخت مایع آلایندگی کمتری را به همراه دارند.البته از دیدگاه زیست محیطی، تاثیر گازهای گلخانه های تولید شده توسط این گرمکن ها همچنان پابرجاست. گرمکن های با سوخت پروپان نیز تقریبا مشابه با گرمکن های گازسوز هستند. تنها تفاوت این است که در این گرمکن ها از پروپان به عنوان سوخت استفاده می شود.عملکرد کلی گرمکن های با سوخت گاز طبیعی و پروپان مانند یکدیگر است.

مزیت پروپان، امکان ذخیره سازی آن در کپسول ها و استفاده در مکان هایی است که از شبکه گازرسانی دور هستند. به طور کلی هر دو نوع گرمکن های گازسوز و با سوخت پروپان سرعت عملکرد بالایی دارند و در مدت زمان نسبتا کوتاهی آب استخر را گرم می کنند. اما گرمکن های با سوخت مایع مانند گازوییل هنوز هم در برخی مناطق مورد استفاده قرار میگیرند. در این مورد نیز سوخت مورد نیاز گرمکن در مخزن ذخیره نگهداری می شود. عمده ترین مشکل این گرمکن ها بوی متصاعد شده از آن ها است. بنابراین در صورت استفاده از آنها، گرمکن استخر باید دور از سالن استخر و محل استراحت شناگران نصب شود.

گرمکن های با سوخت مایع

این نوع گرمکن ها امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. ساختار این گرمکن ها نیز مشابه با گرمکن های گازسوز است ولی در آن ها به جای گاز طبیعی یا پروپان از گازوییل استفاده می شود. امروزه کمتر از گرمکن های با سوخت مایع استفاده می شود. ساختار کلی این گرمکن ها نیز مشابه با گرمکن های گازسوز است با این تفاوت که نوع سوخت آن ها از انواع سوخت های مایع استفاده می شود.

گرمکن های الکتریکی

ساختار کلی گرمکن های الکتریکی نیز مشابه با گرمکن های گازسوز است. با این تفاوت که در گرمکن های الکتریکی، گرمای مورد نیازتوسط یک کویل الکتریکی تولید می شود. البته متناسب با ساختار گرمکن ممکن است این کویل در تماس مستقیم با آب باشد و یا دورتادور یک مبدل حرارتی پیچیده شده باشد که در حالت دوم، گرمای کویل به صورت غیر مستقیم به آب منتقل خواهد شد. البته اگر کویل الکتریکی به صورت مستغرق مورد استفاده قرار گیرد، کارایی آن بیشتر در مواقعی است که یک واسطه (مبدل حرارتی) بین کوبل و آب قرار می گیرد. البته طراحی گرمکن های الکتریکی با کویل مستغرق مستلزم دقت بسیار بیشتری است. ضمن آن که مشکلاتی مانند خوردگی یا رسوب گرفتگی در صورت عدم توازن شیمیایی آب در این گرمکن ها بیشتر است. گرمکن های الکتریکی بیشتر برای واحد های کوچک مانند جکوزی ها مناسب هستند. به دلیل هزینه کارکرد بالا و نیاز به سیم کشی فشار قوی برای تحمل شدت جریان زیاد مورد نیاز، گرمکن های الکتریکی صرفا در مواقعی که دسترسی به گاز طبیعی یا پروپان وجود ندارد و امکان بهره برداری از انرژی خورشیدی نیز نیست، مورد ملاحظه قرار میگیرند. یکی دیگر از کاربردهای گرمکن های برقی برای استخر های موقتی است که امکان لوله کشی گاز در آن ها عملی نیست.

به عنوان یک قاعده سرانگشتی می توان توان الکتریکی مصرفی توسط گرمکن های الکتریکی و ظرفیت گرمایی تولید شده توسط آن ها را به صورت زیر تقریب زد:

• گرمکن 1.5kg (5120But) 5400kj

• گرمکن 5.5kw (18750Btu) 19800kj

• گرمکن 11.5kw (37500But) 39500kj

گرمکن های خورشیدی

در سال های اخیر با توجه به اهمیت به کارگیری انرژی های تجدید پذیر، استفاده از انرژی خورشیدی در مرکز توجه همگان قرار گرفته است.