خیابان دکتر شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، خیابان قبا، پلاک 33
021-2705

چگونگی عملکرد کلر در محیط استخر

An item with the same key has already been added. Key: bold

چگونگی عملکرد کلر در محیط استخر

کلر مایع (هیپوکلریت سدیم یا آب ژاول NaOCl) و کلرین ( گاز کلرCl2) از جمله مواد متداول برای گندزدایی استخرها هستند. این ترکیبات از طریق خط لوله اصلی تغذیه آب استخر، به تدریج وارد آن شده و مولکول های کلر موجود در آن سریعا به کشنده باکتری ها، ویروس ها و میکروارگانیزم های مضر آب تبدیل می شوند.

این دسته از مولکول های کلر، کلرآزاد نامیده می شوند و از آنجایی که دارای فشار بخار قابل توجهی نیستند، توانایی تبخیر از سطح آب را ندارند، در نتیجه در آب حل شده و نقش گندزدا را ایفا می کنند. اما اگر این ماده با موادی همچون آمونیاک که معمولا در آب های سطحی موجود است (یا از طریق ترشحات بدن شناگران وارد آب می شود) ترکیب شود تشکیل کلرامین می دهد.

سیستم های اتوماتیک تزریق کلر به آب استخرها برای کاهش اثرات کلرامین و افزایش میزان کلرآزاد، میزان کلر موجود در آب را در محدوده 0.1-0.4 ppm نگه می دارند.

ساخت استخر

بررسی اثرات تولید کلرامین در استخرها

شاید امروزه یکی از معضلات بزرگ استخرهای سرپوشیده، وجود بیش از حد کلرامین در محوطه این استخرها است. این عامل علاوه بر این که سبب التهاب و آسیب رسیدن به پوست و چشم شناگران و ایجاد مشکلات تنفسی می شود، باعث آسیب رسیدن به تجهیزات و درستگاه های تصفیه نیز می شود. همان طور که قبلا ذکر شد، مولکول های آزاد کلر به صورت محلول در آب باقی می مانند؛ اما مولکول های کلرامین به همراه آب به سرعت تبخیر می شوند. چگالش کلرامین موجود در هوا به همراه بخار آب بر روی سطوح سرد لوله ها و اتصالات فولادی و آهنی بنا و همچنین کانال های تهویه و سیستم رطوبت زا، سبب خوردگی و در نهایت فرسایش این تجهیزات خواهد شد. ماکزیمم مقدار مجاز کلرامین در استخرها 0.3ppm می باشد.

یکی از نشانه های افزایش بیش از حد کلرامین در استخرهای سرپوشیده، استشمام بوی نامطبوع کلر در محیط است. یکی از راه های کاهش کلرامین، کنترل مقدار آن با استفاده از یک کالری متر است.

Combined Chlorine = Total Chlorine – Free Chlorineکلرامین

از دیگر روش های مقابله با کلرامین موجود در فضای استخرها، می توان به موارد زیر اشاره کرد

ایجاد شوک یا کلرزنی در حد اشباع: کلرزنی در حد اشباع که از آن با اصطلاح «شوک» نیز یاد می کنند، در واقع یکی از روش های نگهداری دوره ای از آب استخر به شمار می رود. این فرآیند به صورت هفتگی، ماهیانه یا هر زمان که تعداد شناگران حاضر در استخر زیاد باشد و مقدار آمونیاک و یا سایر آلاینده های موجود در آب بیش از حد معمول باشد، انجام می شود.

این روش عبارتند از افزودن ناگهانی مقدار زیادی کلر، پتاسیم مونوپرسولفات یا برم به آب استخر که به منظور از بین بردن باکتری ها، جلبک ها، ترکیبات حاوی نیتروژن و آمونیاک، از بین بردن تیرگی آب و باکتری های مرده و مواد آلی موجود در آب که بعضا موجب تورم پوست و چشم نیز می شوند انجام می پذیرند. در این حالت میزان کلر آزاد را در استخرها به 2 تا 4 برابر مقدار معمول افزایش می دهند.

استاده از این روش باید در زمانی انجام شود که شناگران در محیط استخر حضور ندارند و تا برقراری شرایط معمول و پایین آمدن میزان کلر آزاد در اسنخرها افراد اجازه ورود به آب استخر را نخواهند داشت.

علاوه بر مطالب فوق گاهی اوقات در استخرها برای برطرف نمودن یک مشکل خاص در آب مانند رشد جلبک ها، از مقدار زیادی کلر استفاده می کنند. که این میزان کلر مصرفی در حدود 10-15ppm و 5 تا 7 برابر مقدار کلر پسماند در حالت متداول است.

در برخی کتب مرجع میزان کلر مورد نیاز برای کلرزنی اشباع براساس حجم آب موجود در استخر داده شده است.

زمانی که فرآیند کلرزنی اشباع(شوک) برای پاک سازی استخر استفاده می شود، لازم است سیستم تهویه مطبوع تماما از هوای تازه جهت تهویه محیط استفاده می کند، زیرا وجود کلرامین موجود در هوای برگشتی سبب آسیب رسیدن به کانال های تهویه و تجهیزات و تاسیسات خواهد شد.

راه دیگری که کمی به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد، (ولی بسیار موثر است) این است که شناگران قبل از ورود به استخر با آب و صابون بدن خود را شستشو دهند. استفاده از صابون سبب می شود که بسیاری از آلودگی های روی پوست از قبیل چربی، تعریق بدن(که خود از مهم ترین عوامل تولید آمونیاک و کلرامین در آب هستند) از بین بروند.این فرآیند می تواند میزان کلرامین موجود در آب را تا 50% کاهش دهد.

علاوه بر روش فوق، شست وشوی روزانه سرویس ها و محیط استخر، استفاده از توالت در صورت لزوم و عبور از حوضچه کلر قبل از ورود به استخر می تواند در کاهش کلرامین، موثر باشد. در این زمینه آموزش های عمومی به خصوص به کودکان ضروری به نظر می رسد.

محصولات مرتبط

کلر استخر

image

پمپ های تزریق کلرAQUA ایتالیا

image

مقالات مرتبط

 روش کلر زنی نمکی

12نظر

روش کلر زنی نمکی

استخر و جکوزی، از جمله محیط هایی هستند که آلودگی های موجود در آنها می تواند باعث ایجاد بیماری و مشکلات متعددی برای استفاده کنندگان آنها شود. شرکت اریان استخر

 مصاحبه با اقای کلر

12نظر

مصاحبه با اقای کلر

سلام حالا که مایل اید براتون از تولدم میگم،من در سال 1774 توسط carl wihelm Scheele شیمیست سودی و توسط الکترولیز به دنیا آمده ام.

 شوک یا کلرزنی در حد اشباع

12نظر

شوک یا کلرزنی در حد اشباع

کلرزنی در حد اشباع که گاهی از آن با اصطلاح «شوک» نیز یاد می کنند، در واقع یکی از روش های نگهداری دوره ای از آب استخر به شمار می رود. در این فرایند مقدار کلر پسماند موجود در آب را به دو تا چهار برابر مقدار متداول آن افزایش می دهند.

 چند نکته درباره کلرزنی و پاک سازی محیط استخر و جکوزی

12نظر

چند نکته درباره کلرزنی و پاک سازی محیط استخر و جکوزی

ایجاد شوک باید هنگامی صورت گیرد که PH آب استخر در محدوده 7.8 -7.6 واقع است. در صورتی که مقدار PH کم تر از 7.5 باشد احتمال تشکیل ترکیبات تری کلرید نیتروژن افزایش می یابد. این ماده، پایداری بالایی دارد و علاوه بر متورم کردن چشم ها، بوی بسیار تندی دارد.