خیابان دکتر شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، خیابان قبا، پلاک 33
021-2705

چند نکته درباره کلرزنی و پاک سازی محیط استخر و جکوزی

An item with the same key has already been added. Key: bold

چند نکته درباره کلرزنی و پاک سازی محیط استخر و جکوزی

ایجاد شوک باید هنگامی صورت گیرد که PH آب استخر در محدوده 7.8 -7.6 واقع است. در صورتی که مقدار PH کم تر از 7.5 باشد احتمال تشکیل ترکیبات تری کلرید نیتروژن افزایش می یابد. این ماده، پایداری بالایی دارد و علاوه بر متورم کردن چشم ها، بوی بسیار تندی دارد.

مقدار کلر آزاد موجود در آب پس از فرآیند شوک 2-3 ppm برای استخرها و 3-5ppm در جکوزی ها است.

هنگام اندازه گیری کلر موجود در آب باید به میزان کلر آزاد موجود دقت کرد، نه تمام کلر(شامل ترکیبات کلر) چرا که فقط کلر آزاد خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد.

بوی تند کلر در استخرها و تورم چشم ها تحت تاثیر کلرامین موجود در آب ایجاد می شود؛ نه بالا بودن میزان کلر موجود در آب.

استفاده از خاکستر و بقایای آتش فشانی در فیلتر شنی سبب می شود که آمونیاک در محفظه فیلتر محبوس شده و از ورود آن به استخر جلوگیری شود.

بهترین روش برای تزریق کلر به آب استخر این است که ابتدا کلر را در مقداری آب حل نموده و سپس محلول غلیظ را به لوله جریان آب استخر اضافه کرد. لوله ای که برای انتقال محلول کلر به آب، مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند یک شیلنگ لاستیکی تقویت شده و یا لوله ای از جنس پلی وینیل کلراید باشد.

محل نگهداری تجهیزات کلر

استفاده از کلرین یا گاز کلر (به دلیل خطرات ناشی از استنشاق این گاز) تنها در استخرهای بزرگ با متصدیان با تجربه و آشنا با این گونه سیستم ها، توصیه می شود. در صورت به کارگیری این تجهیزات، لازم است اتاق تزریق گاز کلر در محل مناسب و فاصله ی لازم از محوطه استخر قرار گیرد. محل این اتاق باید در جهت حرکت باد یا هوای متحرک باشد (هوای متحرک به محوطه شناگران یا اتاق پرسنل متنقل نشود). علاوه بر این مکان انبار گاز کلر و محل نگهداری تجهیزات تزریق کلر باید مجزا بوده و محل این اماکن باید هم سطح با محوطه استخر باشد. قرار دادن گاز کلر و تجهیزات مربوط در اتاق های زیرین استخر ممنوع می باشد.

ساخت استخر

تهویه هوای محل نگهداری تجهیزات کلر

اتاق نگهداری گاز کلر باید مجهز به یک فن تهویه به انضمام کانال اتنقال هوا از کف اتاق باشد، که هوا را در نقطه امنی از محوطه تخلیه نماید. همچنین یک هواکش نیز باید در نزدیکی سقف تعبیه شده و یک فن رزرو در محل نگهداری سیلندرهای گاز کلر تعبیه شود. تعداد دفعات تعویض هوا در این اماکن در حدود 60 بار در ساعت می باشد.

نحوه محاسبه مقدار کلر مورد نیاز بر اساس ظرفیت استخر

مقدار کلر مورد نیاز، به منظور ضدعفونی هر استخر بر اساس رابطه زیر محاسبه می شود:

m = V * N * 8.33 * ppm

m: مقدار کلر مورد نیاز lb

V: حجم آب استخرgal

ppm: مقدار مجاز کلر در هر استخر بر حسب ppm( 0.4 تا 0.6)

N: تعداد دفعات گردش آب در شبانه روز

8.33: وزن آب برحسب lb⁄gal

به عنوان مثال، مقدار کلر مورد نیاز یک استخر به ظرفیت 40000 گالن با 4 بار گردش کامل در شبانه روز به شرح زیر است:

m = 40000 * 4 * 8.33 * 0.4/1000000 = 0.533 lb

محصولات مرتبط

کلر استخر

image

شناور قرص کلر

image

مقالات مرتبط

 روش کلر زنی نمکی

12نظر

روش کلر زنی نمکی

استخر و جکوزی، از جمله محیط هایی هستند که آلودگی های موجود در آنها می تواند باعث ایجاد بیماری و مشکلات متعددی برای استفاده کنندگان آنها شود. شرکت اریان استخر

 مصاحبه با اقای کلر

12نظر

مصاحبه با اقای کلر

سلام حالا که مایل اید براتون از تولدم میگم،من در سال 1774 توسط carl wihelm Scheele شیمیست سودی و توسط الکترولیز به دنیا آمده ام.

 شوک یا کلرزنی در حد اشباع

12نظر

شوک یا کلرزنی در حد اشباع

کلرزنی در حد اشباع که گاهی از آن با اصطلاح «شوک» نیز یاد می کنند، در واقع یکی از روش های نگهداری دوره ای از آب استخر به شمار می رود. در این فرایند مقدار کلر پسماند موجود در آب را به دو تا چهار برابر مقدار متداول آن افزایش می دهند.