خیابان دکتر شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، خیابان قبا، پلاک 33
021-2705

سونا بخار(مرطوب)

سونا بخار(مرطوب)

تاریخچه استفاده از سونای بخار به یونان و سپس به روم باستان باز می گردد. در کشورهای مختلف و گذر تاریخ، شکل های مختلفی از سونای بخار و نام های متعدد، دیده می شود. درخاورمیانه نیز اتاق های گنبدی شکل با عنوان حمام بخار وجود داشته که در این منطقه با عنوان «Hammam» شناخته شده است. البته این حمام ها در واقع همان گرمابه های سنتی ایرانی بوده که هنوز چند نمونه از آنها مانند حمام گنجعلی خان یا حمام وکیل به جا مانده است.

در هر صورت، صرف نظر از آداب و رسوم جوامع مختلف، سونای بخار نقش برجسته ای در بهداشت، سلامت و حتی آداب و رسوم بسیاری از جوامع داشته است. سونای بخار امروزی اتاقکی است با دیواره هایی از سنگ، سرامیک و یا سایر مواد ضد آب که چند دریچه برای تزریق و ورود بخار به ان تعبیه شده و به منظور جلوگیری از نفوذ بخار به خارج از محوطه سونا، مقاومت بالای آن در برابر نفوذ بخار به خارج از آن است. محدوده دمای هوا در سونای بخار (104-122˚F)40-50˚C و میزان رطوبت نسبی تقریبا 100% می باشد.

مصالح مورد استفاده در سونا:

• سنگ مرغوب

• لایه مانع بخار

• عایق پشم شیشه

• دیوار بتنی یا آجری

• نمای خارج به تناسب محیط

معماری و بعاد اتاق سونا

در سونای بخار به منظور جلوگیری از تقطیر بخار بر روی سطوح داخلی و ریختن قطرات آب روس بدن کاربران، بهتر است سقف به صورت شیب دار ساخته شود، که معمولا شیب سقف به ازای هر(1ft)30cm در حدود (2in)5cm در نظر گرفته می شود.

همچنین به دلیل آب بندی فضای داخل در برابر رطوبت، لازم است درب ورودی و خروجی کاملا ایزوله بوده و امکان خروج بخار از طریق شیارها و درزها وجود نداشته باشد. ضمن آنکه ارتفاع این در نباید بیش از2.1m باشد. معمولا در سونای بخار همچون سونای خشک از دو یا سه ردیف سکو برای نشستن کاربران استفاده می شود که ابعاد آن مطابق آنچه که در بخش قبل ذکر شد خواهد بود. در تعیین ظرفیت سونای بخار برای هر نفر 1m2 فضا در نظر گرفته می شود و بر خلاف سونای خشک، تعبیه کف شوی الزامی است. همچنین دهانه خروج بخار باید به اندازه (18in)45cm بالا تر از کف باشد.

ساخت استخر

روش های گرمایش و رطوبت زایی در سونای بخار

الف) تزریق بخار مستقیم(روش ترکیبی رایج): در این روش جهت بالا بردن رطوبت نسبی و دما از تزریق مستقیم بخار به محیط کمک گرفته می شود و واضح است که تنها روی یکی از دو عامل می توان کنترل داشت.

معایب این روش به شرح زیر است:

• عدم کنترل صحیح رطوبت و دما به طور مستقل

• تفاوت درجه حرارت محل خروج بخار با سایر نقاط و احتمال سوختگی در صورت بی احتیاطی

• سوزش مخاط ریه بر اثر تنفس بخار اشباع

• سوزش پوست بر اثر حرکت و جابه جایی هوای داغ محیط

• انتقال حرارت شدید از محیط سونا به دیواره های اطراف بر اثر تقطیر زیاد بخار روی سطوح داخلی و بالا بردن درجه حرارت دیوارها

• شوک حرارتی بر دستگاه به دلیل مصرف مداوم آب تغذیه حاوی اکسیژن و گاز کربنیک

• تشکیل رسوب بر روی جدار داخلی لوله های دستگاه در کوتاه مدت، در صورت عدم استفاده از سختی گیر

ب) روش تفکیک گرمایش و رطوبت زنی: در این فرآیند گرمایش بر یک سیستم مستقل تحمیل شده و فرآیند رطوبت زنی به شاخه دیگری واگذار می گردد. در عمل گرمایش می توان از کویل، مبدل و پانل رادیاتور بخار استفاده نمود که بالطبع درجه حرارت نیز با آن قابل کنترل می باشد.

رطوبت زنی به وسیله دو روش قابل اجرا است؛ یکی از طریق تزریق مستقیم بخار به میزان مورد نیاز و کنترل این عامل به وسیله هیومدستات و دیگری پاشش آب در محل بر روی سنگ های از پیش گرم شده توسط سیستم گرمایش که اعمال این روش به دلیل سنتی بودن آن به سلیقه کاربر بستگی دارد. در روش تزریق بخار می توان از بخار ایجاد شده توسط دیگ و یا تجهیزات مولد بخار استفاده کرد.

میزان کاهش مصرف بخار در روش تفکیکی، کاملا چشم گیر بوده و به یک دهم مصرف در روش مستقیم خواهد رسید. لازم به ذکر است که جهت گرمایش محیط از طریق کویل، رادیاتور، پانل و یا مبدل بخار باید از بخار میان فشار استفاده کرد تا اختلاف دمای لازم جهت انتقال حرارت حاصل آید.

در هر صورت معمولا در بیشتر موارد، از بخار تولید شده در دیگ یا دستگاه مولد بخار جهت رطوبت زایی در سونا استفاده می شود، که جهت کاهش مقدار رسوبات در لوله می توان از یک سیستم سختی گیر در ورودی دستگاه، استفاده کرد. در این حالت به ازای هر نفر لازم است 1-2 kg/hr بخار تولید شود که به این ترتیب با در نظر گرفتن تعداد نفرات می توان بار حرارتی مورد نیاز دستگاه را محاسبه کرد. (انرژی حرارتی هر 1kg/hr بخار تقریبا معادل 2258 Btu/hr می باشد.)

علاوه بر این در کاتالوگ برخی شرکت های سازنده دستگاه مولد بخار، طرفیت دستگاه در شرایط استاندارد محیطی، بر حسب حجم اتاق سونا ارایه شده است، که از این اطلاعات می توان جهت انتخاب سیستم مورد نظر استفاده نمود.

حوضچه آب سرد

حوضچه آب سرد معمولا در نزدیکی مجموعه سونا تعبیه شده و دمای آب آن همان دمای آب شهر60˚F در نظر گرفته می شود. عمق این حوضچه ها در حدود 1.5-1.9 m می باشد. در برخی موارد سیستم سیرکولاسیون و تصفیه، جهت تصفیه آب این حوضچه طراحی نمی شود و تنها با تعبیه یک دریچه تخلیه کفی، آب به صورت هفتگی یا روزانه تخلیه شده و به فاضلاب منتقل می شود. اما به منظور صرفه جویی در مصرف آب، بهتر است برای این حوضچه همچون سایر انواع استخر،سیستم سیرکولاسیون و تصفیه در نظر گرفته شود. در این حالت پس ار محاسبه حجم آب حوضچه و در نظرگرفتن تعداد دفعات تعویض آب، می توان دبی سیرکولاسیون را محاسبه کرد.

تعداد دفعات تعویض آب در این نوع استخرها 3 تا 5 بار در ساعت می باشد.

سیستم گردش آب حوضچه آب سرد، مشابه استخرها می باشد. در این حالت آب موجود در حوضچه از طریق دریچه تخلیه کفی و به وسیله پمپ سیرکولاتور از استخر خارج شده و پس از عبور از فیلتر و موگیر، دوباره از طریق دریچه ورودی تعبیه شده در جداره وارد آن می شود. نحوه تعیینقطر دریچه ورودی و خروجی در حوضچه آب سرد، مشابه استخرها است. علاوه بر موارد فوق به طور معمول فیلترهای شنی در نظر گرفته شده برای حوضچه آب سرد به قطر80cm و ارتفاع 120cm می باشد.

محصولات مرتبط

کوره سونا

image

ترموستات سونا

image

اسانس مخصوص سونای بخار

image

هیتر گاز سوز hayward مدل H

image

مقالات مرتبط

 سونای بخار

12نظر

سونای بخار

سونای بخار تاریخچه سونای بخار به یونان باستان بر میگردد و سپس به روم نیز منتقل می شود.از آن پس بود که خیلی زود استفاده از سونای بخاردر بین جوامع مختلف رواج پیدا کرد و در کشورهای مختلف در گذر تاریخ شکلهای مختلفی از سونای بخار با نام های مختلف دیده می شود.

 مقایسه سونای خشک و بخار

12نظر

مقایسه سونای خشک و بخار

در حال حاضر، بسیاری از مردم از هر دو نوع سونای خشک و بخار استفاده کرده و لذت می برند. ولی برخی، یکی از آن ها را به دیگری ترجیح می دهند.

 تعمیر و نگهداری سونای خشک و بخار

12نظر

تعمیر و نگهداری سونای خشک و بخار

نگهداری از سونا، بسیار ساده تر از استخر و جکوزی است چرا که در سونا با حداقل تجهیزات مکانیکی و الکتریکی سروکار داریم. در سونای خشک دیگر با اجزای الکتریکی و مکانیکی مانند پمپ، موتور و فیلتر سروکار نداریم. بلکه تنها بخشی از سونا که نیاز به تعمیر و نگهداری متداول دارد، گرمکن آن است. همچنین برخلاف آب داخل استخر یا جکوزی که باید دایما از نظر مواد شیمیایی کنترل شود.

 شانزدهمین نمایشگاه بین المللی استخر، سونا و جکوزی

12نظر

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی استخر، سونا و جکوزی

حضور شرکت آریان استخر در شارنزدهمین نمایشگاه بین المللی استخر سونا و جکوزی