خیابان دکتر شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، خیابان قبا، پلاک 33
021-2705

ساخت استخر و نحوه محاسبه و انتخاب فیلتر

ساخت استخر و نحوه محاسبه و انتخاب فیلتر

در ساخت استخر یکس از نکات قابل توجه نحوه محاسبه و انتخاب فیلتر است.

جهت انتخاب نوع فیلتر مورد نظر، لازم است سطح مورد نیاز فیلتر جهت دستیابی به کیفیت مطلوب آب محاسبه شود. به این منظور با آگاهی از حجم آب استخر و تعداد دفعات تعویض آن می توان شدت جریان آب عبوری از مقطع فیلتر (دبی آب استخر) را محاسبه کرده و با استفاده از جدول زیر سطح مورد نیاز فیلتر را تعیین نمود.

A = Q/q

Q: دبی(gpm)

Q: حداکثر شدت جریان مجاز L/1000cm2 (gpm/(ft2))

A: سطح مورد نیاز فیلتر(ft2)

در نهایت بسته به نوع استخر و کاربری آن و با در دست داشتن سطح مورد نیاز فیلتر جهت دستیابی به کیفیت مطلوب آب و مراجعه به کاتالوگ های موجود می توان فیلتر مورد نیاز را انتخاب نمود. در هنگام انتخاب فیلتر از کاتولوگ های موجود باید دقت کرد که حداکثر شدت جریان مجاز اعلام شده توسط سازنده باحداکثر شدت جریان مجاز کدها مطابقت داشته یا بیشتر از آن ها باشد؛ زیرا اگر مقدار آن کمتراز محدوده مجاز تعیین شده در کدها باشد به منزله آن است که سطح فیلتر محاسبه شده، قادر به تامین کیفیت مورد نیاز نخواهند بود؛ و برای دستیابی به کیفیت مطلوب، سطح فیلتر باید افزایش یابد.

انتخاب فیلتر کوچکتر از مقدار مورد نیاز، سبب افزایش شدت جریان آب عبوری از بستر فیلتر و کاهش کارایی آن می شود (افزایش سرعت جریان آب مانع از پاکسازی مناسب آن خواهد شد).

از طرفی انتخاب فیلتر بزرگ تر از حد نیاز موجب افزایش هزینه ها خواهد شد. البته اندازه فیلتر نباید کاملا منطبق با شرایط انتخاب شود؛ زیرا در صورت اعمال بار اضافی به سیستم، فیلترها قادر به تامین کیفیت مورد نظر آب نخواهند بود. در بسیاری از کدهای ساختمانی حداکثر دبی مجاز در مقطع فیلترها به ازای هر فوت مربع از سطح فیلتر مشخص می شود.

ساخت استخر

نکته قابل توجه در مورد جدول بالا این است که

به طور معمول، حداکثر شدت جریان در مقطع فیلترهای کارتریجی در اکثر استخرهای کوچک خصوصیL/1000cm2(1gpm/(ft2)) 3.8 و برای استخرهای عمومی 1.5L/1000cm2(0.375gpm/(ft2)) در نظر گرفته می شود؛ و کاهش حداکثر شدت جریان در مقطع فیلتر، برای استخرهای عمومی به این معنی است که سطح فیلتر کارتریجی در این نوع استخرها باید بیستر باشد. علاوه بر این با توجه به مقادیر جدول فوق هرچه حداکثر شدت جریان عبوری در واحد سطح فیلتر کمتر باشد، به معنی آن است که در شدت جریان مساوی، سطح فیلتر بیشتری برای دستیابی به کیفیت مطلوب آب است.

ازمیان سه نوع فیلتر یاد شده، فیلتر کارتریجی به دلیل داشتن کمترین شدت جریان عبوری، بیشترین سطح فیلتر را به خود اختصاص می دهد. این نوع فیلترها معمولا در استخرهای درمانی با حجم آب کم و بار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

موگیرها

جهت انتقال آب استخر به سیستم گردش، از یک یا چند پمپ استفاده می شود؛ در مسیر ورود آب به این پمپ ها معمولا از یک فیلتر موگیر استفاده می شود، که وظیفه گرفتن مو، پارچه و سایر مواد خارجی معلق در آب قبل از ورود به دهانه مکش پمپ را برعهده دارد. البته فیلترها نیز قادر به گرفتن مو و پارچه از جریان آب هستند؛ ولی تمیز کردن آن ها از این گونه مواد خارجی دشوار تر است. با تعبیه موگیر قبل از پمپ می توان رشته های بلند مو و پارچه را پیش از ورود به پوسته پمپ، از آب جدا نمود. این عامل از پیچیدن رشته های مو و پارچه به دور پروانه پمپ جلوگیری می کند.

موگیرها از یک غربال سبدی شکل قابل برداشت و نظافت تشکیل شده و این صافی به نحوی نصب شده که آب از سمت داخل آن عبور کند. این صافی یا غربال می بایست غیرقابل خوردگی بوده و قطر سوراخ های آن از 1/8 in بیشتر نباشد. همچنین مجموع مساحت های این سوراخ ها باید حدود 10 برابر مساحت مقطع لوله ورودی باشد. با چنین مساحتی افت فشار کاهش یافته و طول مدت کارکرد موگیر قبل از نیاز به تمیز کردن آن افزایش می یابد. علاوه بر این باید در طرفین موگیر شیرهایی نصب شود تا هنگام نظافت آن، مانع ورود آب به درون صافی گردد.

محصولات مرتبط

فیلترشنی ایتالیایی AQUA

image

فیلترشنی جکوزیAQUA

image

فیلتر شنی EMAUX سری MFS

image

فیلتر شنی HAYWARD سری VL

image

فیلتر دیاتومه HAYWARD سری C

image

مقالات مرتبط

 فیلتر استخر

12نظر

فیلتر استخر

روش انتخاب فيلترها صرف نظر از نوع فيلتر مورد استفاده در سيستم لوله كشي استخر هرچه سرعت جريان آب در بستر فيلتر بيشتر شود،كارايي آن فيلتر كاهش مي يابد. ابتدا براي شدت جريان عبوري از مقطع فيلتر حد بالايي هم وجود دارد كه اين حد بايد بالاتر از كاتالوگ شركت سازنده استخراج شود.

 تعمیر و نگهداری فیلترها

12نظر

تعمیر و نگهداری فیلترها

فیلتر های استخر هیچ جز متحرکی ندارند. بنابراین مشکلاتی مانند شکستگی قطعات و اجزا در آن ها به ندرت اتفاق می افتد. تعویض اجزای مختلف فیلترها نیز نسبتا ساده است.

 تمیز کردن فیلترها

12نظر

تمیز کردن فیلترها

یکی از مهم ترین اقداماتی که برای دستیابی به کیفیت مطلوب آب در استخرها باید در دستور کار قرارگیرد، تمیز نگه داشتن فیلترهاست.عملکرد مطلوب فیلترها همچنین بر عملکرد سلیر تاسیسات مکانیکی استخر نیز تاثیر می گذارد.

 تعویض فیلترها

12نظر

تعویض فیلترها

تعویض فیلترها یکی از ساده ترین مراحل تعمیر و نگهداری در استخرها به شمار می رود. چرا که در فیلترها مشکلاتی مانند برق گرفتگی، نشت گاز و امثال آن وجود ندارد و برای تعویض فیلتر تنها با سه لوله سر و کار خواهیم داشت.