خیابان دکتر شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، خیابان قبا، پلاک 33
021-2705

ساخت استخر ارزان و کم هزینه(Update)

ساخت استخر ارزان و کم هزینه(Update)

استخر یک محیط تفریحی و درمانی است که مورد علاقه همگی هست

همواره احساس آرامش و سبکی که آب گرفته میشه مورد استقبال همگان بوده

آب به دلیل از بین بردن ین های منفی احساس سبکی و آرامش به افراد می بخشد

به همین دلیل بسیاری از افراد می خواهند استخری در حیاط خانه و یه زیر زمین و طبقات آپارتمان ها و برج های خود بسازند تا به راحتی از آن استفاده کنند

بسته به نیاز و بودجه مورد نظر استخرهای متفاوتی ساخته میشه

از استخرهای بزرگ و لاکچری با امکانات به روز و مدرن تا استخر های ساده و کوچک

اما نکته اسیار مهم این است که ساخت استخر چه بزرگ و مدرن چه ساده و کوچک نیاز به مهارت و تخصص لازم دارد

بنابراین همه افراد و یا سازنده های ساختمان به دلیل نداشتن دانش کافی نمی توانند استخر خوبی بسازند

دلیل تاکید سپردن کار به افراد متخصص همین است.

ساخت استخر به روش های مختلف هرکدام هزینه و ویژگی متفاوتی دارد

در این مقاله روش ساخت استخر ارزان و یا ساخت استخر لاکچری را آموزش میدهیم.

هزینه ساخت استخر یکی از عواملی است که حتما قبل از شروع کار باید به آن توجه شود که این هزینه ها تحت تاثیرعواملی تغییرمی کند. عواملی نظیر اندازه استخر، مکان احداث استخر، مصالح استفاده شده، تصفیه و گرمایش و...بر هزینه ساخت استخر تاثیر گذار است که در ادامه به توضیح هریک از عوامل متاثر بر هزینه ساخت استخر می پردازیم.

ساخت استخر روش های متفاوتی دارد که هر کدام ویژگی ها و هزینه ای متفاوت دارن که با توجه به بودجه مورد نظر و نیازهای خود می توانیم بهترین انتخاب داشته باشیم

ساخت استخر باید توسط یک سازنده انجام شود. ابتدا باید محل ساخت استخر در نظر گرفته شود و پس از اتنخاب محل مورد نظر برای ساخت استخر باید تصمیم گیری در باره طرح و شکل استخر گرفته شود.

تمامی این موارد در انتخاب شیوه ساخت استخر و هزینه ساخت اشتخر تاثیر دارد.

برای محاسبه هزینه ساخت استخر آیتم های گوناگونی باید مد نظر قرار داد و با توجه به بودجه بندی هر آیتم و بودجه مورد نظر مراحل ساخت را در پیش گرفته و یک استخر مناسب با هزینه مناسب ساخت.

در واقع ساخت استخر ایده آل نیازمند بررسی همه جانبه است

عوامل تاثیر گذار بر هزینه ساخت استخر:

اندازه استخر

کاملا واضح است که هزینه ساخت استخر ارتباط مستقیمی با اندازه و متراژه استخر دارد.و می توان این عامل را بزرگترین عامل تاثیر گذار دانست به طوری که هرچه استخر بزرگ تر باشد هزینه ساخت استخر بیشتر می شود.

مصالح ساخت استخر

به طور کلی سه ماده اصلی برای ساخت استخر وجود دارد که هر کدام دارای مزایا و معایبی می باشد و همچنین هر یک تاثیر به سزایی به هزینه ساخت استخر دارد.

گام اول

گام اول گرفتن مجوز برای ساخت استخر می باشد که برای مجموعه های آبی باید مجوز ساخت استخر گرفت و برای ساخت استخر مسکونی مجوز ساخت کفایت می کند.

مجوز ساخت استخر مجتمع مسکونی علاوه بر اعطای اجازه برای ساخت استخر، نیاز های دقیق و مشخصات استخر جدید شما را مشخص خواهد کرد.

مجوزها بسته به محل شکل های متفاوتی دارد، برای مثال شهرداری بعضی مناطق ممکن است انتظار مجوز الکتریکی جداگانه داشته باشند و یک متخصص برق برای مراقبت ار سیم کشی ها در اختیار شما قرار دهد.

گام دوم

یک سایت مناسب برای ساخت استخر انتخاب کنید. و بخشی از لوازمی که برای ساخت استخر شما مورد نیاز است مثل پمپ، فیلتر، مبدل، بتن، لوله، میل گرد، مواد آب بند و ... را تعیین کنید

در نظر داشته باشید که با توجه به بودجه خود برای ساخت استخر ارزان و یا ساخت استخر لاکچری و با توجه به نیاز های خود تصمیم گیری کنید.

استخر های شنای خانگی معمولا در در حیاط خانه ها یافت می شود اما شما می توانید جاهای دیگه ای مثل طبقات، یا زیر ساختمان، پشت بام و..و را در نظر بگیرید.

برای انتخاب مکان ساخت استخر بسیار دقت کنید زیرا انتخاب مکان های خاص ممکن است مستلزم اضافه کردن (مانند بالا بردم ایستایی و مقاومت ساختمان و ...) و یا حذف کردن سایر امکانات فضای مورد نظر(مانند درختان، پوشش گیاهی و...) باشد، که همه این ها باعث بالا رفتن هزینه ساخت استخر می شود و اگر ساخت استخر ارزان مورد نظرتان باشد این کار اصلا پیشنهاد نمی شود.

گام سوم

باید شکل و فرم استخر دلخواه خود را انتخاب کنید.

آیا ترجیح می دهید استخرتان فرم گردن داشته باشد یا گوشه دار؟ مربع باشد یا مستطیل؟ و یا ترکیبی از چند شکل هندسی باشد و فرمی جدید و خاص داشته باشد؟

ابعاد آن چقدر باشد؟ چه عمقی داشته باشد؟ عیق، نیمه عمیق و یا کم عمق؟

ساخت استخر

کل استخر یک اندازه عمق داشته باشد یا با شیب عمق آن تغییر کند؟

تمامی این موارد باید بررسی و انتخاب بشه و در زمان انتخاب توجه داشته باشید که هرچی شکل و فرم پیچیده تری انتخاب کنید هزینه طراحی و ساخت استخر بالاتر میرود و اگر دنبال ساخت استخر ارزان هستید از انتخاب فرم های پیچیده اجتناب کنید.

گام چهارم

محاسبه هزینه ساخت استخر و تطبیق دادن آن با بودجه مورد نظر و با توجه به نیاز ها انتخاب بهترین شیوه برای شاخت استخر خود

در ادامه انواع روش های ساخت استخر و ویژگی های آن معرفی می شود.

ساخت استخر با بتن

بتن محبوب ترین مواد برای ساخت استخر است چون بسیار قوی و بادوام است و تضمین می کند که شما می توانید برای مدت طولانی از استخر خود لذت ببرید.

ساخت استخر با بتن تضمین می کند که برای آخرین بار آن را ساخته اید. (یک بار برای همیشه)

بیشتر استخرهای خانگی در نهایت با یک متریال از سه متریال بتن ریخته ، فایبرگلس و وینیل ساخته شده اند .

استخرهای بتنی می توانند به هر شکل و اندازه ای ساخته شوند و اگر می خواهید استخری مطابق سلیقه خود طراحی کنید انتخاب مناسبی است.

بتن بهترین انتخاب برای استخرهای بزرگ است ، یک انتخاب ابدی و پایدار که ضمیمه ظاهر بیرونی خانه می شود

بتن قوی ترین و پایدارترین متریال است اما در عین حال گران ترین متریال می باشد .

چرا گران ترین متریال است؟ به دلیل این که این نوع استخر نیاز به زیر سازی و پی ریزی های گسترده دارد نسبت به مواد دیگر زمان و هزینه بیشتری نیاز دارد و میتوان گفت استفاده از این مواد بیشترین هزینه ساخت استخر را به دنبال دارد به همین دلیل است که هر کسی سازه های بتنی را انتخاب نمی کند.

اگر شما از استخرتان استفاده های سنگین می کنید ، این سرمایه گذاری روی بتن در بلندمدت باعث کاهش هزینه های تعمیرات می شود .

یک نگهداری خوب از بتن در استخر باعث افزایش ارزش خانه شما در شرایط مختلف می شود .

استخر فایبرگلاس

استخرهای فایبر گلاس یا پیش ساخته به دلیل ارزان بودن و این که در مدت زمان کوتاهی نصب می شود بسیار محبوب اند ولی باید به این نکته توجه کرد که در هر متراژی قابل اجرا نیست. ولی اگر به دنبال این هستید که هزینه ساخت استخر شما مقرون به صرفه باشد انتخاب مناسبی می باشد.

برای سهولت نصب باید یک قالب فایبرگلاس آماده کنید.

استخرهای فایبرگلاس اغلب به صورت یک فرم تکمیل شده به فروش می رسند. این امر موجب می شود که آنها به راحتی بتوانند در جای خود قرار بگیرند، زیرا باید فیبرگلاس آماده شده را پس از حفاری سایت مورد نظر شما می آورند و در محل دفع می شود.

فایبرگلاس بهترین دوام و تعادل را دارد و از نظر قیمت مناسب هستند.

برای استخر های آب شور فایبرگلاس و وینیل مناسب هستند.

ساخت استخر با وینیل

استخرهای وینیل لینر ارزان ترین گزینه هستند و در نتیجه کمترین هزینه ساخت استخر را به دنبال دارد و اگر میخواهید برای ساخت استخر کم هزینه اقدام کنید، ساخت استخر با وینیل بهترین گزینه است.

بالشتک های وینیل معمولا بزرگ و ورقه ای هستند و به صورت خطی استخر را تکمیل می کنند.

برای ساخت استخر خانگی ورق های وینیل به صرفه و اقتصادی هستند و خیلی سریع تر از فایبرگلاس و بتن ساخته می شوند.

اما این استخرها نیاز به نگه داری زیادی دارند و قوانین سختی برای نصب آنها وجود دارد که می تواند به هزینه ها اضافه شود. در هنگام نصب وینیل خیلی باید دقت داشت زیرا در هنگام نصب ممکن است ورق ها شل، چروک دار و یا حباب دار شوند، و به این معنی است که در هنگام نصب آنها نیاز به تنظیم منظم دارند تا ظاهر جذاب خود را حفظ کنند.

نکته قابل توجه برای ساخت استخر با وینیل این است که چون در وینیل لینر مواد بسیار قوی نیست این احتمال وجود دارد که پس از گذشت چند سال نیاز به عوض کردن استخر باشد. و این موضوع ممکن است در آینده هزینه ای جدید برای شما به وجود بیاورد.

گام پنجم

باید یک پیمانکار استخردام کنید تا آنچه در ذهن دارید را عملی کند. برای این کار یک جست و جوی دقیق باید در بین شرکت های ساخت استخر داشته باشید و با دقت آن ها را با هم مقایسه کنید.

تجربه شرکت پیمانکار، نمونه کار های اجرایی و ... می تواند گزینه های مورد بررسی شما باشد.

برای ساخت استخر به پیمانکار استخر شنا برای ساخت استخر یک هزینه مجزا از هزینه های ساخت استخر باید پرداخت کنید.

پس در هنگام تعیین بودجه این مسئله را در نظر بگیرید.

گام ششم

تصفیه و گرمایش استخر

نوع سیستم گرمایش و تصفیه و فیلتر هزینه های متفاوتی را به دنبال دارد که بسته به جنس و مرغوبیت آن قیمت تغییر می کند و هزینه ساخت استخر را بالا و پایین می برد ولی باید در نظر داشت که انتخاب سیستم تصفیه یا گرمایش با قیمت پایین تر لزوما انتخاب درستی نیست گرچه در آن سیکل زمانی هزینه ساخت استخر را پایین می آورد ولی باید هزینه تعمییر آن در گذشت زمان را هم در نظر گرفت چرا که معمولا سیستم هایی با قیمت پایین تر از مرغوبیت و عمر کمتری برخورداراند.

استفاده از تعداد مناسب سیستم ها در گوشه های استخر می تواند از هزینه تعمیر این سیستم ها بکاهد.

گام هفتم

هزینه های دیگری که برای ساخت استخر وجود دارد اما اجبار نیست و به سلیقه و بودجه شما بستگی دارد مثل زیبا سازی فضای استخر، استخری برای کودکان، صندلی اطراف استخر، در صورت بزرگ بودن سرسره و تجهیزات دیگر که بسته به سلیقه هر فرد می توان اضافه نمود وجود دارد که خود به هزینه ساخت استخر اضافه می کند.

مقالات مرتبط

 مشاوره ساخت استخر

12نظر

مشاوره ساخت استخر

مشاوره ساخت استخر بزرگترین شرکت استخر ساز ایران

 ساخت استخر

12نظر

ساخت استخر

شرکت استخر ساز

 روش ساخت استخر

12نظر

روش ساخت استخر

جزييات سازه استخرها: شيب كف استخرها:كف استخرها بايد به صورت شيبدار ساخته شود.شيب كف استخرها بايد به سمت دريچه تخليه باشد،به طوري كه در صورت لزوم امكان تخليه آب استخر به راحتي وجود داشته باشد.

 ساخت و ساز استخر

12نظر

ساخت و ساز استخر

معيارهاي كلي كه بايد براي طراحي استخر هاي عمومي مورد توجه قرار گيرند را مي توان در موارد زير خلاصه كرد