خیابان دکتر شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، خیابان قبا، پلاک 33
021-2705

شما اینجا هستید


  • خانه
  • ساخت استخر و نکات کلیدی 1

ساخت استخر و نکات کلیدی 1

در طراحی و ساخت و اجرای استخر نکات کلیدی وجود دارد که رعایت آن موجب ایجاد شرایط مطلوب و آرامش هرچه بیشتر می شود.

افزایش هزینه های مصرف سوخت وانرژی در سال های اخیر،بیشتر مهندسان وطراحان را برآن داشت تا با به کار گیری روش های مدرن طراحی،ساخت و استفاده از مصالح و تجهیزات با کمترین ضریب انتقال حرارت،در جهت کاهش وصرفه جویی در مصرف انرژی گام بردارند.

این مطلب، م در مورد مجموعه های آبی و استخرها با بیشترین دما و رطوبت، نسبت به هر ساختمان عمومی دیگر،از اهمیت ویژه برخوردار است.صرفه جویی در مصرف انرژی ایجاب می کند که دیوارها، درها و پنجره ها و فضای پیرامون کاسه استخر، به خوبی عایق کاری شده و از اتلاف انرژی گرمایی و تقطیر بخار آب بر روی این سطوح جلوگیری شود.به این منظور، لازم است دمای سطح دیوارها ودر و پنجره ها، حداقل به اندازه 5˚F بیشتر از دمای نقطه شبنم هوای داخل استخر باشد.

معماری وطراحی داخلی استخرها و تاثیر آن بر کنترل دما و رطوبت نسبی

در محیط هایی با رطوبت نسبی بالا که جداره های آن به خوبی عایق کاری نشده است، بخار آب در تماس با سطوح سرد دیواره ها تقطیر شده و به داخل مصالح نفوذ می کند. پدیده تعریق سبب ایجاد جریان رطوبت به سمت خارج ساختمان (که خشک تر و خنک تر است ) شده و همچنین باعث اشباع مصالح جذب کننده آب، خوردگی و تخریب سازه و تجهیزات فلزی، کاهش مقاومت دیواره ها در برابر اتقال حرارت و از بین رفتن رنگ و نمای سطوح داخلی خواهد شد. علاوه براین، تقطیر بخارآب بر روی سطوح، سبب ایجاد بستری مناسب برای رشد باکتری ها، شیوع انواع بیماری های پوستی، کاهش کیفیت هوا و انتشار بوهای ناخوشایند در محیط استخر خواهد شد.

اولین گام به منظور جلوگیری از تقطیر رطوبت در استخرها، تعیین دمای نقطه شبنم براساس شرایط محیطی مطلوب است. گام بعدی مشخص کردن نقاطی است که احتمال تقطیر بخار آب بر روی آن ها زیاد است. این نقاط، همان مکان هایی هستند که دمای سطح آن پایین تر از دمای نقطه ی شبنم هوا در شرایط طرح زمستانی است. متداول ترین شرایط طراحی استخر بر مبنای هوای داخل (82˚F)27.8˚C و رطوبت نسبی پنجاه درصد با دمای نقطه شنبم (62˚F) 16.7˚C ارایه شده است. بنابراین در استخری با این شرایط، طراحی تمام سطوح با دمایی کمتراز نقطه شبنم تعریف شده، منجر به تقطیر بخار آب خواهد شد.

پس از تعیین سطوح سرد و دمای نقطه شبنم محیط، مهم ترین موضوعی که در مورد دیوارها، سقف و سایر سطوح خارجی باید مورد توجه قرار گیرد، ضد بخار کردن آن ها با استفاده از یک عایق ( مانع بخار) با مقاومت بالا است، که مانع رسیدن دمای سطوح داخلی به نقطه شبنم می شود. این عامل سبب مسدود کردن راه رطوبت و جلوگیری از نفوذ آن به داخل دیوار می شود.

ساخت استخر

معمولا در اغلب فضاها، در مقطع جدارها و بلافاصله پس از نازک کاری داخلی دیوار، محل نقطه شبنم می باشد، که در همان مکان باید از موانع بخار استفاده کرد. همچنین عایق حرارتی مورد استفاده باید دارای مقاومت بالایی باشد تا مانع رسیدن دمای سطوح داخلی به نقطه شبنم شود. مادامی که دمای این سطوح بالاتر از نقطه شبنم نگه داشته شود، تقطیر روی آن ها صورت نگرفته و صدمه ای به سازه وارد نخواهد شد.

وجود هرگونه نشتی در مانع بخار سبب ایجاد تله بخار در جداره خواهد شد. بنابراین لازم است تمام ابزار و تجهیزاتی که به مانع بخار متصل هستند، مانند: کلیدها و قاب در و پنجره ها پوشیده و درزبندی شوند.

علاوه بر موارد فوق به عنوان یک قاعده کلی، اجرای سقف کاذب در محوطه اصلی استخرهای سرپوشیده چندان توصیه نمی شود. چرا که این کار به منزله ایجاد یک منطقه تهویه نشده در استخر است که احتمال بروز مشکلاتی نظیر تقطیر بخار آب و خوردگی را افزایش می دهد. بنابرای در صورت اجرای سقف کاذب، لازم است این بخش، درست همانند فضای داخل استخر، تهویه شود. موثرترین راه برای جلوگیری از پدیده تعرق در فضاهای کاذب، گرم نگه داشتن معمولی با یک یا چند هیتر و تهویه مناسب این فضاها می باشد.

کنترل تقطیر بخار آب بر روی دیواره های داخلی

همانطور که پیش از این گفته شد، درها، پنجره ها و نورگیر سقف با بیشترین احتمال تقطیر بخار آب و اتلاف گرما از سطحشان، مهم ترین مناطق هر مجموعه آبی ( از لحاظ کنترل تقطیر و پیش گیری از اتلاف حرارت) هستند. پیش از این در مورد نحو هوادهی بر روی این سطوح صحبت شد، اما کات دیگری نیز باید در نظر گرفت؛ مانند:

پنجره ها و درهای شیشه ای از نوعی انتخاب شود که دارای مقاومت حرارتی بالایی بوده و همچنین قابشان به وسیله ی پلی یورتان یا وینیل عایق کاری و درزبندی شده باشد.

قاب درب ها و پنجره ها در محل تماس با دیوار به وسیله یک عایق حرارتی با ساختاری یکنواخت و غیر متخلخل پوشانده شود.

علاوه بر موارد فوق، استفاده از پنجره های دو یا سه جداره کمک شایانی به صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد کرد. همچنین در استخرهای سرپوشیده استفاده از هرگونه دریچه در سقف استخر که به هوای آزاد راه داشته باشد مشکل ساز و غیر عملی است؛ چراکه تنظیم دستی این دریچه ها اغلب مشکل بوده و در نتیجه با تسریع جریان هوا بر روی سطح آب سبب افزایش تبخیر سطحی می گردد.

کنترل تقطیر بخار آب بر روی درها و پنجره ها

سقف سالن های شنا همچون سایر اماکن ورزشی به دو صورت نمایان (بدون سقف کاذب) و با سقف کاذب طراحی می شود.

ساخت استخر

سقف های کاذب

استفاده از سقف کاذب در سالن های شنا دارای مزایای زیر می باشد:

• حفاظت گرمایش سالن

• ایجاد مکانی جهت نصب و استقرار تجهیزات و کانال های تاسیسات

• محافظت و پوشش سازه بام

• ایجاد نمای زیبا در زیر سقف

• جذب سر و صدا

اما صرف نظر از هزینه های ساخت و نصب، به کار گیری آن مستلزم رعایت کامل مقررات ویژه نصب و طراحی خواهد بود.

در اینگونه سالن ها به دلیل وجود احتمال تعریق در داخل سقف کاذب، باید امکان بازرسی و کنترل مرتب داخل سقف، تهویه و تخلیه مطلوب هوا و تنظیم درجه حرارت آن فراهم شود. به طور مثال، دمیدن هوای گرم وخشک با فشار زیاد به داخل سقف ازجمله روش های مناسبی است که مانع ورود بخار آب و در نتیجه مانع تعریق خواهد شد.

سقف های نمایان

ساخت استخر

با توجه به شرایط ویژه و هزینه نسبتا زیاد اجرای سقف کاذب،نوصیه می شود حتی الامکان، سالن های استخر بدون سقف کاذب در نظر گرفته شود و سازه سقف به صورت نمایان طراحی و اجرا گردد. به طور کلی در انواع استخرها با سقف کاذب یا نمایان، رعایت موارد زیر الزامی است:

• پیش بینی سد بخار در سمت گرم دیوار

• ممانعت از ورود آب باران و رطوبت فضای داخل و امکان تخلیه بخار آب به بیرون

• تهویه داخل سقف و دمیدن هوای گرم و خشک به سمت سقف و ممانعت از ورود بخار آب به آن

کنترل تقطیر بخار بر روی سقف