خیابان دکتر شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، خیابان قبا، پلاک 33
021-2705

روش کلر زنی نمکی

An item with the same key has already been added. Key: bold

روش کلر زنی نمکی

استخر و جکوزی، از جمله محیط هایی هستند که آلودگی های موجود در آنها می تواند باعث ایجاد بیماری و مشکلات متعددی برای استفاده کنندگان آنها شود.

شرکت اریان استخر

استخر و جکوزی، از جمله محیط هایی هستند که آلودگی های موجود در آنها می تواند باعث ایجاد بیماری و مشکلات متعددی برای استفاده کنندگان آنها شود. استخرهای سرپوشیده و رو باز، هر کدام دارای آلودگی های مختص به خود می باشند. مهمترین آلودگی های تهدید کننده سلامتی در استخر، شامل میکروارگانیسمهای بیماری زای موجود در آب و همینطور مواد شیمیایی تولید شده از استفاده مواد ضدعفونی کننده (DBP: Disinfectant By Product) می باشند. انواع مختلفی از ضدعفونی کننده ها در استخر استفاده می شود که متداولترین آنها کلر است.

ساخت استخر

روش کلرزنی نمکی (Salt Chlorination)، یک روش جدید برای ضدعفونی استخر با کلر و با استفاده از فرآیند الکترولیز می باشد. در فرآیند الکترولیز، با عبور محلول آب نمک از یک پیل الکترولیتی، کلرید سدیم (نمک) در آب به گاز کلر تبدیل شده و زمانی که در آب حل می شود، تبدیل به هیپوکلریت سدیم (کلر مایع) می شود.

شش مزیت استفاده از کلرزن نمکی

اغلب بر سر این موضوع که استفاده از روش کلر زنی سنتی برای ضدعفونی یک استخر شنا بهتر است یا کلر زن نمکی، بحثهای زیادی مطرح شده و عمدتا نتیجه گیری می شود که هر دوی این روشها دارای معایب و مزایای مخصوص به خود هستند. با این وجود، ما در این مقاله می خواهیم به مزایای کلر زن نمکی اشاره کنیم تا مصرف کنندگان، آشنایی بیشتری با این محصول جدید پیدا کنند:

1- کاهش مضرات کلر زیاد

میزان کلر در استخری که بوسیله کلرزن نمکی ضدعفونی می‌شود، پایین بوده و بنابراین، مضراتی که مواد جانبی تولید شده توسط کلر ایجاد می‌کنند، کاهش می‌یابد. این بدان معنی است که این روش ضدعفونی استخر، با محیط زیست سازگارتر است. علاوه بر این، بوی زننده کلر نیز در اطراف استخر وجود ندارد.

2- تعمیر و نگهداری آسان

یک استخر آب نمک، نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کمی دارد. این استخرها، فقط با مقدار کمی توجه از طرف نگهدارنده استخر، تقریبا نیاز تمیزی خود را برطرف کرده و نیازی به اضافه کردن مواد ضد عفونی بیشتر نیست. با این حال، صاحب استخر باید تست PH ، قلیائیت و سختی آب را به طور منظم انجام دهد تا از وجود یک استخر شنای سالم اطمینان حاصل نماید. از آنجا که میزان مواد ضد عفونی کننده در آب نمک ثابت است، احتمال رشد جلبک کمتر بوده و کمتر نیاز به تمیز کردن استخر می باشد.

3- فواید سلامتی

آب نمک، برای شناگران سالم تر است. در مقایسه با استخر ضدعفونی شده با کلر، آب نمک در برخورد با پوست، چشم و مو، رفتار ملایمتری دارد. مواد افزودنی و میزان بالای کلر، سبب التهاب می شود که اکثر شناگران این التهاب را تجربه کرده اند. این التهاب در یک استخر آب نمک وجود ندارد و به همین سبب این گونه استخرها، برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی مناسب تر هستند.

4- مقرون به صرفه بودن

در حالی که ممکن است هزینه های اولیه یک استخر آب نمک کمی بالا باشد، اما این سیستم در دراز مدت بسیار مقرون به صرفه بوده و از آنجا که هزینه نمک نسبت به کلر کمتر است، هزینه اولیه به سرعت جبران می شود. میزان نمک مورد نیاز برای ضدعفونی استخر با این روش در سال بسیر کم بوده و البته به مقدار بارش و یا آب هدر رفته نیز بستگی دارد.

5- احساس راحتی بیشتر

از آنجا که میزان کلر در این روش، بسیار کم و در عین حال موثر است، شناگران با خشکی پوست، چشم قرمز، تغییر رنگ مو و لباس مواجه نشده و یک شنای راحت و لذتبخش را تجربه می کنند.

6- انعطاف و تطبیق پذیری

دستگاه کلرزن نمکی را می توان در انواع مختلف سیستمها نصب کرد، از یک جکوزی کوچک در خانه تا یک استخر بزرگ تجاری. نصب این دستگاه‌ها بسیار ساده بوده و به راحتی توسط یک نصاب حرفه ای تجهیزات استخر، قابل انجام است.

کلرزنی

در روش کلرزنی مقدار کلر باقی مانده در آب پس از مدت 30min باید بین 0.5PPm تا 0.2 باشد، که نشان دهنده ی این است که آب کاملا ضدعفونی شده است.

-اگر مقدار باقی مانده بیش از مقدار مذکور باشد یعنی کلر تزریق شده زیاد بوده و باید کم شود و اکر کمتر باشد یعنی کلر تزریقی کم بوده باید اضافه شود.

-برای فاضلاب حدود 30PPm تا 10 کلر پیشنهاد شده است.

-برای آب رودخانه ها 5PPm تا 1 کلر پیشنهاد شده است.

ساخت استخر

شرکت اریان استخر طراح و مجری استخر سونا و جکوزی

مقالات مرتبط

 جزييات سازه استخرها

12نظر

جزييات سازه استخرها

شيب كف استخرها:كف استخرها بايد به صورت شيبدار ساخته شود.شيب كف استخرها بايد به سمت دريچه تخليه باشد،به طوري كه در صورت لزوم امكان تخليه آب استخر به راحتي وجود داشته باشد.