خیابان دکتر شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، خیابان قبا، پلاک 33
021-2705

تعویض فیلترها

An item with the same key has already been added. Key: bold

تعویض فیلترها

تعویض فیلترها یکی از ساده ترین مراحل تعمیر و نگهداری در استخرها به شمار می رود. چرا که در فیلترها مشکلاتی مانند برق گرفتگی، نشت گاز و امثال آن وجود ندارد و برای تعویض فیلتر تنها با سه لوله سر و کار خواهیم داشت.

تعویض فیلترها

تعویض فیلترها یکی از ساده ترین مراحل تعمیر و نگهداری در استخرها به شمار می رود. چرا که در فیلترها مشکلاتی مانند برق گرفتگی، نشت گاز و امثال آن وجود ندارد و برای تعویض فیلتر تنها با سه لوله سر و کار خواهیم داشت. مراحلی که باید برای تعویض فیلترها دنبال شود را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

1. پمپ را خاموش کنید و کلید قطع مدار را در وضعیت خاموش قرار دهید. به این ترتیب دیگر مطمئن خواهید بود که پمپ در هنگام کار شما (با فرمان تایمر) به کار نخواهد افتاد.

2. آب موجود در مخزن فیلتر قدیمی را با استفاده از درپوش تخلیه یا شیر پسشویی به طور کامل تخلیه کنید.

3. لوله کشی بین پمپ و فیلتر را در محلی مناسب قطع کنید. لوله کشی بین فیلتر، گرمکن و لوله تخلیه فیلتر را نیز به همین ترتیب جدا کنید.

4. فیلتر را از محل خود خارج کنید. توجه داشته باشید که فیلترها حتی در حالتی که خالی از آب هستند نیز وزن زیادی دارند. بنابراین ممکن است لازم باشد قطعات آن را از هم بازنموده و سپس آن را به صورت تکه تکه حمل کنید. قطعاتی مانند شیر هوا گیری، درپوش واشر حلقوی، کارتریج و مانند آن که هنوز قابل استفاده هستند را در جعبه ابزار خود نگه دارید. گاهی همین قطعات قدیمی ولی قابل استفاده در شرایط اضطراری راهگشا خواهند بود.

5. فیلتر جدید را در محل خود قرار دهید و لوله کشی بین فیلتر و پمپ، فیلتر و گرمکن و فیلتر و خط تخلیه را طراحی کنید. توجه داشته باشید که در هنگام نصب فیلتر جدید، فضای کافی بین فیلتر، پمپ و گرمکن را در نظر بگیرید به طوری که امکان تعمیر و نگهداری آنی از آن مسیر باشد.

ساخت استخر

تعویض فیلترهای شنی

به مرور زمان، با گذر آب از میان دانه های زبر، تیز و کوچک شن، این دانه ها دچار خوردگی می شوند و به شکل مدور، نرم و هموار در می آیند. این دانه های مدور و شسته شده دیگر خاصیت قبلی خود برای جداسازی ناخالصی های آب را نخواهند داشت. مشکل دیگری که در فیلترهای شنی قدیمی به وجود می آید آن است که دانه های شن به تدریج کوچک می شود.این دانه های کوچک به تدریج وارد خط لوله شده و قسمت های مختلف سیستم را مسدود می کنند. بنابراین بستر شنی این فیلترها باید هرچند سال یک بار تعویض شود. نکاتی که باید برای تعویض و یا افزودن شن به این فیلترها رعایت شود عبارتند از:

1. فیاتر را باز نموده و شن های قدیمی موجود در آن را با دست و یا جارو برقی خارج کنید.

2. برای جلوگیری از وارد آمدن ضربه به جداره داخلی فیلتر، یک سوم انتهای مخزن فیلتر را از آب پر کنید.

3. به آرامی شن های تازه را تا سوم ظرفیت مخزن به فیلتر اضافه کنید. اجزای فیلتر را مجددا در جای خود سوار نموده و برای تخلیه گرد و غبار احتمالی موجود در آن، از روش پسشویی استفاده کنید.

تعویض فیلترهای فشنگی

فیلترهای فشنگی بسته به کیفیت کارتریج و نحوه نگهداری از آنها بین یک تا شش سال دوام می آورند. در مواردی که شبکه فیلتر مسدود می شود،پارچه آن پاره و یا سوراخ می شود و دیگر امکان تمیز کردن فیلتر با روش های یاد شده میسر نیست، فیلتر باید تعویض شود. برای افزایش عمر مفید این دسته از فیلترها، خط مکش به جای فیلتر باید مستقیما به فاضلاب هدایت شود. گاهی اوقات نیز ایجاد یک آلودگی شدید در آب استخر و ورود آن به مقطع فیلتر موجب مسدود شدن مسی آب و یا آسیب دیدن کارتریج فیلتر می شود.

توصیه های کلی درباره فیلترها

• از میان فیلترهای شنی، فشنگی و دیاتومی،هر یک برای کاربردهای خاص مناسبند. نکته کلیدی برای موفقیت در انتخاب فیلتر، انتخاب صحیح اندازه آن و تمیز کردن آن طبق در هنگام لزوم است. فیلترهای فشنگی به دلیل نگهداری آسان معمولا به عنوان بهترین گزینه مطرح هستند. البته در استخرهای بزرگ، به کار گیری این فیلتر ها امکان پذیر نیست. بنابراین در هنگام انتخاب فیلتر باید به تمامی جوانب مساله توجه نمود.

• فاصله بین دوره های تمیز کردن و یا تعوض فیلترها به عواملی مانند میزان استفاده از استخر و شدت کثیف شدن آب استخر بستگی دارد. به طور معمول فیلترهای دیاتومی حداقل سالی شش بار باید به طور کامل تمیز شوند. توجه داشته باشید که به استثنای مواردی که آب استخر بیش از حد معمول کثیف می شود، نیازی به پسشویی فیلتر وجود نخواهد داشت. فیلترهای شنی نیز ماهی یک بار باید پسشویی و دو بار در سال کاملا تمیز شوند.

• بزرگ انتخاب کردن فیلتر همیشه هم یک مزیت به شمار نمی رود. چرا که پمپ و موتور باید قابلیت تامین افت فشار ایجاد شده در فیلتر را داشته باشد. ضمن آن که اگر اندازه فیلتر بیش از حد معمول باشد، محفظه آن از آب پر نخواهد شد و کیفیت آب خروجی از فیلتر افت خواهد کرد. از طرفی، اگر فیلتر به صورت ماهانه بیش از یک بار نیاز به تمیز کردن داشته باشد، اندازه آن کوچک انتخاب شده است.