خیابان دکتر شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، خیابان قبا، پلاک 33
021-2705

تعریف جکوزی

An item with the same key has already been added. Key: bold

تعریف جکوزی

جکوزی ها

استخرهای آبگرم در گذشته ای نه چندان دور از جنس چوب و به شکل های مختلف ساخته می شدند و از آنها برای استراحت ،کاربردهای درمانی ،رفع تنش عضلات و مانند آن استفاده می شد.

جکوزی ها

استخرهای آبگرم در گذشته ای نه چندان دور از جنس چوب و به شکل های مختلف ساخته می شدند و از آنها برای استراحت ،کاربردهای درمانی ،رفع تنش عضلات و مانند آن استفاده می شد.

ساخت استخر

این استخرها به دلیل عدم راحتی و مشکلات متعددی مانند نشتی آب به تدریج از رده خارج شدند.اما آنچه که امروزه در متون فنی با عنوان استخر آب گرم مطرح است.

استخرهای گردابی که گاهی اوقات حمام های گردابی نیز خوانده می شوند همان استخرهایی هستند که که بین عامه مردم به جکوزی شهرت دارند.واژه جکوزی در واقع از نام شرکتی به همین نام گرفته شده است که توسط هفت برادر ایتالیایی در کشور آمریکا تاسیس شده است.

جکوزی ها در واقع زیر مجموعه ای از استخرهایی هستند که برای آب درمانی به ویژه ماساژ آبی مورد استفاده قرار می گیرند.در جکوزی ها آب از طریق تعدادی نازل با فشار زیاد به داخل استخر هدایت می شود که این جریان آب پر فشار علاوه بر خواص درمانی در قسمت های مختلف بدن مانند گردن،پشت و پاها،تاثیر آرام بخش و لذت بخشی نیز دارد.

استخرهای هوایی که به آنها حمام های هوا نیز گفته می شود شباهت بسیار زیادی به جکوزی دارند تفاوت مهم این استخرها با جکوزی آن است که در استخرهای هوایی،به جای آب ،هوا از طریق نازل های تعبیه شده در کف استخر به آب دمیده می شود که موجب ایجاد تلاطم خفیف در آب و تاثیر ماساژگونه بسیار ملایمی بر روی پوست می شود.

به لحاظ اقتصادی ساخت استخر های هوایی پر هزینه تر تز استخرهای گردابی است و در شرایط یکسان پمپ بزرگتری باید در آنها مورد استفاده قرار گیرد.

معماری و سازه

جکوزی ها نیز همانند استخرها در انواع مختلف و از جنس های مختلفی ساخته می شوند .

تاسیسات الکتریکی

معیارها و ملاحظات مطرح شده در کدها برای تاسیسات الکتریکی جکوزی ها کمی با معیارهای مطرح شده در باره استخرها تفاوت دارد ولی در مجموع ضوابط آن ساده تر است.

کلید اضطراری

به طور کلی جکوزی ها باید مجهز به یک کلید محلی قطع کننده جریان باشند که در مواقع اضطراری (مانند کشیده شدن موی افراد با شدت زیاد به سمت دریچه تخلیه)امکان خاموش کردن الکتروموتور وجود داشته باشند.

کلید قطع اضطراری باید در فاصله 1.5متری از جکوزی قرار داشته و امکان دسترسی کاربران به آن وجود داشته باشد

روش های سیم کشی:

سیم کشی مدار الکتریکی جکوزی ها را می توان بر مبنای تمامی روش های استاندارد و مورد تاییدی که در استاندارد ها مطرح شده است انجام داد.

برای جکوزی های پیش ساخته که معمولا در خارج از ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند،در صورت تجهیز مدار به رله اتصال زمین،برق مورد نیاز مجموعه را می توان با استفاده از دو شاخه و پریز تامین نمود.

در صورتی که شدت جریان نامی جکوزی های پیش ساخته کمتر از A20 باشد،می توان آنها را با استفاده از دو شاخه و پریز در داخل ساختمان نیز مورد استفاده قرار داد.

پریز های برق:

برای تمامی جکوزی هایی که در خارج از ساختمان به صورت سرباز اجرا می شوند،باید حداقل یک پریز برق 20آمپر یا 15 آمپر یا 125ولت مربوط به مدار انشعاب عمومی در فاصله 1.5-3 متر از جداره داخلی جکوزی در نظر گرفته شود.

تمامی پریز های برق 125 ولت ،15آمپر 30آمپر یا کمتر در فاصله حداکثر 3 متر از جداره داخلی جکوزی قرار گرفته اند بایدمجهز به به رله عیب اتصال زمین باشند ،مگر در مواردی که جکوزی به صورت پیش ساخته و به همراه رله عیب اتصال زمین سر خود شده باشد.

تاسیسات روشنایی:

معیارها و ضوابطی که باید برای نصب تاسیسات روشنایی دائمی جکوزی ها در نظر گرفته شود دقیقا همانند چیزی است که در مورد تاسیسات روشنایی دائمی در استخرها مطرح شد.

همچنین علاوه بر این تاسیسات در استخرهای موقتی می توان از تاسیسات روشنایی استاندارد به همراه دو شاخه استفاده کرد.

زمین کردن و همبند کردن اجزا:

تمامی تجهیزات الکتریکی که در فاصله 1.5 متر از جداره داخلی جکوزی قرار دارند باید به زمین متصل شده و با تمامی تجهیزات الکتریکی مرتبط به سیستم گردش آب همبند شده باشند .

ساخت استخر

تمامی اجزای فلزی موجود در جکوزی که در فاصله 1.5 متر از جداره داخلی جکوزی قرار دارند باید از طریق اتصال مستقیم فلز به فلز یا با استفاده از پل همبند کننده به صورت سیمی AWG8با یکدیگر همبند شوند.

خواص شیمیایی آب

دمای متداول آب در جکوزی ها بین 36 تا 40 درجه سانتی گراد است که در مقایسه با دمای متداول آب استخر 26 درجه سانتی گراد .دمای بالای آب احتمال ته نشین شدن رسوبات در داخل آب و نرخ تبخیر آن را افزایش می دهد که نتیجه آن افزایش درصد ذرات جامد محلول در آب ،افزایش احتمال رشد باکتری ها ،آلوده شدن آب و تسریع واکنش مواد شیمیایی موجود در آن است.

از دیگر شرایط حاکم بر جکوزی ها می توان به زیاد بودن بار ناشی از حضور شناگران،کم بودن مقدار مواد ضد عفونی کننده پسماند در آب و نوسانات سریع PHاشاره کرد.

محدوده ایده آل PHبرای آب جکوزی ها بین 7.4 تا 7.6 است.

مقدار متداول سختی آب که ناشی از کلسیم است برای جکوزی ها باید بین 150-250mmنگه داشته شود.البته در استانداردها ممکن است محدوده کوچک تری برای این منظور تعیین شده باشد.

در جکوزی ها به دلیل دمای بالاتر آب ،غلظت ذرات جامد محلول از اهمیت بیشتری برخوردار است.چرا که در جکوزی ها به دلیل دمای بیشتر آب ،نرخ تبخیر آب بیشتر است.

ضمن آنکه بار ناشی از حضور شناگران بیشتر است .در نتیجه مواد اضافی بیشتر به واسطه تعریق بیشتر ،چربی روی پوست ،کرم های ضد آفتاب،صابون،شامپو و حتی ادرار بسیار بیشتر است.

برای جکوزی ها دمای آب نباید از 40 درجه سانتی گراد تجاوز کند.

مواد ضد عفونی کننده آب

در جکوزی ها نیز درست همانند استخرها ،برای ضد عفونی کردن آب می توان از مواد و روش های مختلفی استفاده کرد.

برخی از این روش ها و مواد مورد استفاده برای استخرها و جکوزی ها به صورت یکسان قابل استفاده هستند .

ملاحظاتی که به طور خاص برای جکوزی ها باید در نظر گرفته شوند را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

به دلیل آن که برم در دماهای بالا پایدار تر از کلر است،در بسیاری از مواقع در جکوزی ها از برم به عنوان ماده ضد عفونی کننده استفاده می شود.

البته در بسیاری از جکوزی ها از روش های دیگری مانند تزریق ازن نیز استفاده می شود.

برم در دماهای در مقایسه با کلر پایداری بیشتری دارد.

به همین دلیل است که گاهی اوقات برای ضد عفونی کردن آب در جکوزی ها به جای کلر از برم استفاده می شود.

البته مواد حاوی کلر در مقایسه با برم ،علاوه بر کارایی بیشتر ،ارزانتر نیز هستند به همین جهت است که استفاده از برم تنها در مواقعی مورد توجه قرار می گیرد که جکوزی به طور دائم فعال بوده و می خواهیم بوی تند کلر به مشام نرسد.مقدار برم توصیه شده برای جکوزی ها بین 4-6ppmاست.

مقدار توصیه شده برای کلر آزاد موجود در جکوزی ها 3-5ppm است.

هیپوکلریت لیتیم نیز یکی دیگر از انواع کلر مایع است که به خودی خود پایدار است.خورنده نیست و حلالیت بسیار خوبی در آب دارد.

بنابراین این ماده برای ضد عفونی کردن آب جکوزی ها گزینه مناسبی به شمار می رود.

ساخت استخر

در جکوزی ها متناسب با بار شناگران و تعداد افرادی که از آن استفاده می کنند،تعداد دفعات ایجاد شوک در استخرها باشد.

مهندس رامین تابان

محصولات مرتبط

پمپ های ماساژ جکوزی زیمنس آلمان

image

ایرجت تمام استیل

image

سرجت

image

استرینر پمپ

image

مقالات مرتبط

 نردبان استخر

12نظر

نردبان استخر

در کناره های استخر در محل های عمیق و کم عمق باید یک پلکان یا نردبان تعبیه شود.

 انواع کاربری انسانی استخر ها

12نظر

انواع کاربری انسانی استخر ها

انواع کاربری انسانی استخر ها استخر اقیانوسی