خیابان دکتر شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، خیابان قبا، پلاک 33
021-2705

انواع استخرهای شنا و نوع کاربری

انواع استخرهای شنا و نوع کاربری

به طور کلی استخرهای شنا به دو نوع استخرهای مصنوعی و یا قسمتی مصنوعی تقسیم بندی می شوند.

استخرهای مصنوعی معمولا از مصالحی چون بتن مسلح، فولاد آلومینیوم، فایبر گلاس با جداره وینیلی ساخته می شوند و به صورت های استخرهای گردش مجدد، استخرهای پر و خالی و استخرهای جاری طراحی می شوند.

این استخرها به استخرهای سرپوشیده و روباز تقسیم می شوند.

استخرهای مصنوعی

استخرهای گردش مجدد

آب این استخر ها توسط پمپی از آن خارج شده و سپس از فیلتری عبور داده می شود. آنگاه با اضافه شدن کلر دوباره استخر بازگردانده می شود.

مقدار آبی که در اثر تبخیر و شستشو و پاشیده شدن به اطراف و شستشوی فیلتر از دست رفته است با افزودن آب تازه جبران می گردد.

این استخرها، پاسخگوی بیشترین تقاضاهای شناگران بوده و مقدار هدر رفتن آب در آنها در حداقل مقدار ممکن است زیرا که آب فیلتر شده ی استخر دوباره مورد استفاده قرار می گیرد. ضمناً در میزان سوخت برای گرم کردن آب نیز صرفه جوئی می شود.

اگر فیلترها پی در پی کار کنند بار مواد آلی و آلودگی های تولید شده افزایش یافته و کنترل کلر باقی مانده مشکل خواهد شد و در نهایت تعداد دفعات تعویض آب و نظافت افزایش می یابد.

فیلتراسیون، به کمک فیلترهای شنی ثقلی، فیلترهای فشاری شنی و فیلترهای آلترامیت و یا فیلترهای خلاً صورت می گیرد. متداول ترین فیلتر در استخرهای شنا فیلترهای فشاری هستند.

استخرهای پر و خالی

این نوع استخرها پس از پر شدن با آب تازه، مدتی مورد استفاده قرار می گیرند، آنگاه تخلیه شده و دوباره با آب تازه پر می شوند. این استخرها در واقع بی شباهت به یک وان حمام نیستند. آلودگی حاصله در اطراف شناگران در حال چرخش است، بنابراین استفاده از این نوع استخرها به دلایل بهداشتی توصیه نمی شود.

نوع دیگری از این گونه استخرها که توسط جریان مداوم آب تصفیه شده، تغذیه می شوند و این جریان مداوم باعث می شود که حجم مساوی از آب استخر سرریز شده و به طرف فاضلاب ها هدایت شوند در این استخرها اگرچه آلودگی میکروبی کاهش می یابد اما تمامی این آلودگی از استخر شستشو داده نمی شود.

چنین استخرهایی به حجم کنترل شده ی زیادی از آب تمیز نیاز دارند و باید کنترل شدیدی بر روی شناگران و کیفیت میکروبی آب آب لحاظ شود، این کار تقریباً غیر ممکن است، بنابراین استفاده از این نوع استخرها نیز توصیه نمی شود.

استخرهای قسمتی مصنوعی

این گونه استخرها معمولاً با ایجاد یک سد بر روی یک نهر یا رودخانه به وجود می آیند و موجب می شوند تا آب در پشت سد جمع شده و یک دریاچه و یا یک برکه کوچک ایجاد شود.

اگر اندازه ی استخر مصنوعی کوچک باشد، می توان با اضافه کردن حجم آب وارده بر استخر مصنوعی تعداد شناگران را کنترل نمود.

انواع استخر از نظر استقرار

1. استخرهای روی زمین

در این استخرها کاسه استخر روی زمین قرار میگیرد و اتصالات مربوط به آب و فاضلاب و برق به صورت ثابت در نظر گرفته می شود. ظرفیت این استخرها متوسط و عمق آن کم، پیش بینی می شود. این استخرها مناسب فعالیت های آموزشی و تفریحی است. شیرجه در این استخرها به علت عمق کم امکان پذیر نمی باشد. در این استخرها امکان نمایش زیر آب برای برنامه های آموزشی شنا و غواصی امکان پذیر است.

2. استخرهای بالای زمین

در این استخرها کاسه استخر روی زمین قرار می گیرد و اتصالات مربوط به آب و فاضلاب و برق به صورت موقت و یا ثابت پیش بینی می شود. ظرفیت و عمق این استخرها کم می باشد. این استخرها مناسب فعالیت های آموزشی و تفریحی است. شیرجه در این استخرها به علت عمق کم امکان پذیر نمی باشد. این استخرها ممکن است بخشی از سیستم سازه بنا و یا در مقیاس کوچکتر به صورت بار روی سقف تلقی می شود که در این صورت امکان جا به جایی پیدا خواهد کرد.

3. استخرهای درون زمین

در این نوع استخرها کاسه استخر به طور کامل درون زمین قرار می گیرد و کلیه اتصالات مربوط به آب و فاضلاب و برق و تاسیسات جانبی به صورت ثابت و دائمی پیش بینی می شود. این استخرها با امکان افزایش ظرفیت و عمق ممکن است برای کلیه ورزش های آبی و مسابقات مورد استفاده قرار گیرد.

استخرهای شنا بر حسب شیوه تصفیه آب

1. خزینه (FILL-and-DRAW)

این استخر در واقع بیشتر از یک وان حمام نیست که ممکن است به عنوان یک استخر خصوصی مورد استفاده قرار گیرد و بار استحمامی آن سبک است. در حالیکه در خزینه های عمومی با بار استحمامی سنگین، آب می باید یه طور مرتب بعلت افزایش آلودگی ناشی از استحمام کنندگان، تعویض گردد. در طراحی استخرهایی از این نوع می باید به ازاء هر استحمام کننده 500گالن آب بین تعویض های کامل استخر منظور نمود. در تاسیسات بزرگ، اندازه استخر بسیار بزرگ می شود، حجم زیادی از آب تلف می گردد و استخر در فواصل خالی شدن و پر شدن مجدد، برای مدت طولانی خارج از سرویس است. به لحاظ افزایش مداوم آلودگی، لازم است قبل از هر دوره استفاده از استخر، به آب مقدار کافی کلر زده شود تا ضدعفونی گردد. اما تعیین میزان دقیق کلر مورد نیاز غیر ممکن است و از این رو می باید در استفاده از کلر دست بالا را گرفت. بدلیل این نقایص، این نوع استخر(یا در واقع خزینه) نمی باید به عنوان یک محل استحمام عمومی مورد استفاده قرار گیرد و بطور کلی برای تاسیسات بزرگ، این طرح غیر عملی است.

2. استخر با جریان آب گذرا (FLOW-TROUGH)

طراحی این نوع استخر زمانی ممکن است که جریان آب کافی از یک رودخانه یا نهر مجاور، قابل حصول باشد. اما چنانچه قرار باشد جریان آب لازم از آب لوله کشی شهر یا چاه تامین گردد، اتلاف یا درواقع اسراف زیاد آب را می باید مد نظر قرار داد. شهرداری ها استفاده از آب شهر برای چنین استخری را مجاز نمی دانند. اگر آب استخر از یک نهر تامین شود، لازم است کیفیت آن از نقطه نظر امکان آلودگی به فاضلاب مورد آزمایش قرار گیرد. در صورت مشاهده آلودگی، به منظور جلوگیری از گسترش بیماری های ناشی از آب آلوده، می باید با استفاده از ماده ضد عفونی کننده، آب میکروب زدایی نمود. در طراحی یک استخر، کمتر از 500گالن در روز به ازاء هر شناگر، حجم آب ضدعفونی نشده خیلی کوچک است. این آلودگی آب با استفاده از مواد ضدعفونی کننده کاهش می یابد، اما بازهم تعیین میزان دقیق ماده ضدعفونی کننده مورد نیاز غیر ممکن است.

3. استخر با جریان آب در گردش (RECIRCULATING)

امروزه عموما این سیستم تصفیه آب استخر مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم تا کنون بسیار پیشرفته شده است و پمپ های سیرکولاتر، فیلترها، کلرزن ها و دیگر وسایل ضروری آن توسط کارخانجات بسیاری تولید و عرضه می شوند. روش های موثر و عملی کنترل جهت ابقاء حداکثر شرایط بهداشتی و تسهیلات جذاب شنا برای حداکثر نفرات شناگر و با حداقل هزینه، در این سیستم ابداع و متداول گردیده است در یک کلام این سیستم اقتصادی ترین و ایمن ترین شیوه تصفیه آب استخر می باشد. در یک استخر با جریان آب در گردش، آب کثیف و مستعمل به طور مرتب با آب فیلتر تصفیه شده جایگزین می شود به مفهوم کلمه، تصفیه آب استخر در نتیجه رقیق کردن مداوم آن است. اولین بخش از آبی که از استخر بیرون کشیده می شود را می توان به عنوان آب کاملا کثیف در نظر گرفت. به لحاظ اختلاط دائمی آب تمیز ورودی و آب باقیمانده در استخر هر بخش بعدی خارج شونده مرکب خواهد بود از نسبت کمتری از آب کثیف و مقدار بیشتری آب تمیز.